Share this post on:

Hej!
Od dziś, każdy trzeci czwartek miesiąca w Klubie anglistów to będzie tzw. Fun Thursday. Tego dnia będziemy Wam przedstawiać 3 pomysły na ciekawe gry i zabawy dotyczące konkretnych tematów (np. 3 fun ways to practice Present Perfect, 3 fun ways to practice pronunciation, 3 fun ways to remember new words itd.). Możecie śmiało dodawać swoje pomysły w komentarzach!

Całą serię zaczynamy od… 3 fun ways to introduce new vocabulary!

 1. MY MAGIC BOX (dla najmłodszych)
  Na zajęcia przynosimy pudełko, najlepiej będzie przygotować sobie takie, które posłuży nam na dłużej. Dzieci lubią, kiedy to pudło ma w sobie coś fajnego – np. jest w jednorożce, zrobione z ciekawego materiału albo baaaardzo duże. Chowamy do niego przedmioty, których nazw chcemy nauczyć naszych uczniów (np. przybory szkolne). Najlepiej jest, jeśli jest ich tyle, ilu mamy uczniów (lub po 2/3 dla każdego w mniejszych grupach – żeby nikt nie był poszkodowany ;)). Prosimy każdego po kolei, żeby z zamkniętymi oczami wyciągnął po jednej rzeczy. I tak, po kolei, Oliwia wyciąga długopis i pyta: What is it? Nauczyciel odpowiada: It’s a pen. I prosi wszystkich, żeby powtórzyli. Oliwia zostawia sobie długopis, podchodzi Kacper i wyciąga linijkę. Kacper pyta: What is it? Nauczyciel odpowiada: It’s a ruler. I prosi wszystkich, żeby powtórzyli. Kiedy wszyscy mają już “swój” przedmiot, każdy powtarza, co trzyma w ręce. Na koniec wszyscy równocześnie powtarzają każdy przedmiot po kolei – a uczniowie podnoszą do góry tę rzecz, która jest akurat wspominana.
 2. HASHTAGS (dla nastolatków)
  Przygotowujemy zdjęcie, które będzie związane z naszym tematem i podpisujemy je tak, jakbyśmy dodawali zdjęcie na social media. Słowa, których chcemy nauczyć, tagujemy poprzez #. Możecie też wprowadzić listę słów w bardziej “tradycyjny” sposób i poprosić uczniów, żeby to oni przygotowali zdjęcia i hasztagi. Przykład poniżej:
 3. EXPLAIN THE WORD (dla nastolatków i dorosłych)
  Przygotuj listę nowych słów razem z ich wyjaśnieniami (odpowiednikami po polsku lub angielskimi definicjami). Zapisz na jednej karteczce jedno słowo i rozdaj je uczniom. Oni, po zapoznaniu się ze “swoim” słowem mają za zadanie napisać 3 zdania z jego użyciem. Monika dostaje kartkę ze słowem annoying. Pod spodem zapisuje: 1. Little children can be annoying sometimes, especially when they cry! 2.Why are you so annoying?! Stop asking me the same question! 3.Mr Filch is such an annoying character! Reszta musi odgadnąć, co oznacza słowo “annoying”. Możecie to zrobić w drużynach, przyznając im punkty za prawidłowe odpowiedzi i/lub prawidłowo napisane zdania 🙂


  A Wy jak wprowadzacie nowe słownictwo? 🙂


Nie zapomnijcie dołączyć do naszego KLUBU ANGLISTÓW – o, tutaj!

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *